İhtiyacımız Olmayan Şeyler

İnsanlar artık aslında ihtiyaçları bile olmayan şeylere bağımlı hissediyorlar. Ne kadar güzel değil mi? Evet. Aslında neredeyse hepimiz bu ihtiyaçların oluşturduğu sektörlerde çalışıyoruz. Hatta çoğusunda maaş bile almıyoruz.

Örneğin, insanların sosyal medya’yı kullanma şekli. Sürekli bir yarış içerisindeler. “Ben daha güzelim/yakışıklıyım.” “Benim çevrem daha geniş.” “Ben daha çok eğleniyorum.” “Daha çok geziyorum.” “Daha çok param var.”

Aslında insanlar var olduklarını duyurmak istiyorlar. Yaşadıklarını göstermek istiyorlar. Ama yaşamak nedir? Var olmak mı? Nefes almak mı? Hayır, yaşamak bu kadar basit ve ucuz olamaz. Dünya’da yer sahibi olmak bunlarla hak edilecek kadar ucuz değil, olmamalı da. Kim yaşıyor biliyor musunuz? Sokrates yaşıyor. Morrissey yaşıyor. Tolstoy, Pisagor ve Lennon yaşıyor. Beethoven yaşıyor. Ama siz -sadece tüketen toplumun elemanları- zombiden başka bir şey değilsiniz. Düşünceleri ile değil de görünüşüyle öne çıkmaya çalışan bir nesilsiniz. Bu yüzden vücudunuz ölene kadar yaşıyormuş taklidi yapmaya devam edip zamanı geldiğinde unutulacaksınız ki asıl unutulmak ölmektir!

Shopping Fest diye bir şey yapıyorlar. İnsanları tüketmeye yöneltmekten başka bir şey değil. Kafası bunu almayan insanlar da “E ama indirim var gerçekten ucuz.” diyerek mağaza mağaza dolaşmaya başlıyorlar. İnsanlar giyinmesin mi? Giyinsin. Ama diğer insanları etkilemek için değil. Üşümemek ve çıplak olmamak için giyinsin. Zaten insanları giyimleri ile yargılayan insandan ne topluma ne de başka bir şeye fayda gelir. Süslenip, püslenerek etkilediğiniz insanlar ucuz insanlardır. Tabii ki insanın gözüne güzel gelebilir bazı şeyler. Ama bu etkileşime göre hareket eden ve kişiyle ilişki içerisine girmeye çalışanın da akıllı birisi olacağını sanmıyorum açıkcası.

"İhtiyacımız olmayan şeyleri, bizim olmayan paralarla, tanımadığımız insanları etkilemek için alıyoruz."

“İhtiyacımız olmayan şeyleri, bizim olmayan paralarla, sevmediğimiz insanları etkilemek için alıyoruz.”

Parfüm alıyorlar deli gibi. Yahu ne gerek var. Zaten her insanın kendisine özgü bir parfümü, başka hiç kimsede olmayan eşsiz bir kokusu var. Sonuçta seni o koku için beğenecek insan her gün o kokuyu almayacak senden. Yapmacıklığa bu kadar meraklı bir nesil olabilir mi? Üzerinden buram buram parfüm kokan insanlar yapmacık insanları hiç sevmediklerini, herkesin kendisi gibi olması gerektiğini söylüyorlar. Birisi çıkıp söylesin yapmacıklık sadece sözle olmuyor. Kendini değiştirmek de yapmacık olmaktır aslında. Saçını boyatmak, renkli lens takmak, dövme yaptırmak, onlarca saç spreyi oje ve makyaj malzemeleri ile yüzünü tanınmaz hale getirmek bunların hepsi yapmacıklıktır. Yahu seninle mi evleneceğim Avon’la mı demezler mi insana?

Temiz olmayın, güzel kokmayın demiyorum kimseye. Temiz olursan zaten güzel kokarsın. Herkes için değil, doğru kişi için güzel kokarsın. Bu da güzel bir şey. Ama şimdiki nesil “Herkes bana baksın o da benim olsun bu da benim olsun.” diye düşündüğü için bunu anlayamıyor. Kendi kokunun bu kadar iğrenç olduğuna emin misin ki de sansürlüyorsun. Senin saçın bu kadar iğrenç mi ki değiştirip boyatıyorsun. Bu kadar çirkin misin de makyaja boğuluyorsun. Şu Dünya’da doğallığı seven kimse mi kalmadı?

Sen bir şeyi değiştirip onu sevdiğin zaman yolun sonunda o sevdiğin şey değiştirdiğin şey olmuyor. Sütten yoğurt yaparsın yersin. Hoşuna giderse “Ben sütü seviyorum.” değil “Yoğurdu seviyorum.” dersin.

Sonra boşandıktan sonra “Aşk bitti.” derler. Zaten sen hiç o kızı sevmedin ki? O kızın makyajlı,ojeli, süslü püslü halini sevdin. Ama gel gelelim ki evde öyle dolasan bir kız yok. Bunu anlamak için evlenmen mi gerekiyordu?

Herkes söyler “Önemli olan iç güzellik.” ama açıkçası kimsenin buna gerçekten inandığına ya da bunu gerçekten gereğiyle uyguladığına inanmıyorum. İnsanlar eşlerini seçerken kendilerine uygunluklarına ya da onları ne kadar sevdiklerine değil de, diğer insanların düşüncelerine ve dış görünüşe önem veriyorlar.

Zamanınızı harcayabileceğiniz onlarca faydalı şey var ki. Ama insanlar hâlâ dış görünüşle ya da Facebook profilleri ile statü elde etme peşinde.

Facebook profillerine bedenlerinden daha iyi bakan insanlarla birlikte yaşıyoruz.

Sosyal ol! Paylaş :

    Leave a Reply