Uykuya Yardımcı Yiyecekler

Yorgun ve stressli misiniz? Merak etmeyin bir tek siz değilsiniz bu sorunları yaşayan. NSF’ye göre Amerika’lıların %40’ı uyku sorunları çekiyor. Stressli bir işiniz veye kafanıza takılan başka problemler varsa, gözlerinizi ne kadar uzun süre kapalı tuttuğunuzun bir önemi yok. Yorgun hissetmek gerçekten berbattır ve ciddi sağlık sorunlarına -kalp rahatsızlıkları, depresyon- yol açabilir. Bunun için ilaçlar kullanmak yerine tavsiye edeceğimiz ve uyumanıza yardımcı olacak yiyecekleri tüketmenizin sizin için daha iyi bir yol olacacağını düşünüyoruz. Diyetinizi değiştirmek daha sağlıklı uyumanıza yardımcı olabilir.

1. Kiraz

Çalışmalar sabahları ve öğlenleri yaklaşık 240’ar gram kiraz suyu içen katılımcıların daha iyi uyku alışkanlıklarına sahip olduklarını gösteriyor. Peki neden? Kirazın içindeki yüksek melatonin -uykunuzun gelmesine neden olan bir hormon- seviyesi sayesinde daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Eğer suyunu içmeyi sevmiyorsanı yatmadan önce gece atıştırması olarak bir koca bir kap kiraz yerseniz de işinize yarayacaktır.

2. Kovanotu – Oğulotu – Limonotu

Lemon balm diye geçen bu şeyin ne olduğunu bende bilmiyorum. Nane ailesinden bir bitkiymiş ve yıllardır uyku için bir numaralı ve en etkili yöntem olarak kullanılırmış. journalPhytotherapy Research’de yayınlanmış bir araştırmaya göre uyku sorunları çeken insanların %81’i bu tarz çeşitli bitki çayları ile daha rahat uyuma imkanı bulduklarını belirtmiş. Bunun için ideal bir karışım yaratılmış. Biraz büyü tarifi gibi gelsede şöyle bir şey: Öncelikle 1 çay kaşığı kediotu kökü ve 1-2 çay kaşığı kurutulmuş Limonotu’nu 1 kupa sıcak su ile demliyorsunuz ve 5 – 10 dakika arası demlenmesi için müsade ediyorsunuz. Aç gibi saldırmayın. Eğer başka ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza danışın bu karışımı içmeden önce.

3. Papatya

Uyku sorunları için bir başka çözüm de papatya çayı. Limon otu kadar işe yarar ve aynı şekilde yıllardır uyku sorunları için tedavi olarak kullanılmıştır. Ayrıca anksiyete bozukluğu’na da plecebo’dan daha çok yardımcı olduğu söyleniyor. Demlemeye hazır paptya çayları neredeyse her markette bulunduğu için ulaşması da daha kolay olacaktır.

Papata çayı hakkında daha fazla

4. Muz

Bu mükemmel atıştırmalık sayılabilecek boyuttaki meyve potasyum ve magnezyum ile dolu. Potasyum ve magnezyum kasların rahatlamasını sağlayan minerallerdir. Ayrıca potasyum uykunuzu kaçırabilecek huzursuz ayak sendromu ve gece kramplarına karşı da gayet etkilidir. Her gün bir muz tüketmeye çalışın ve uyku kalitenize etkisini test edin.

5. Ispanak

Ispanak yüksek potasyum ve magnezyum sevyesine sahip olmasının yanında yüksek kalsiyum’a da sahiptir ve kalsiyum uyku sırasında büyük rol oynamaktadır. Kalsiyum vücudun melatonin salgılamasına yardımcı olur. Aynı faydaları benzer diğer koyu yeşil renkli bitkilerden de alabilirsiniz. Örneğin lahana, pazı, şalgam bitkisinin yeşil kısımları gibi.

Kendi ıspanağınızı yetiştirin!

6. Badem

Badem de aynı şekilde magnezyum doludur ve aynı zamanda kalsiyum için başka bir kaynaktır. Bu çeşit yemişler uyumanıza yardımcı olacaktır.

7. Karbonhidrat/Protein karışımları

İnsan vücudunun triptofan türü proteinleri ne kadar etkin kullandığı konusunda tartışmalar var. Ama şöyle bir şey var ki Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından yapılan araştırmaya göre yüksek protein içeren yiyecekler sizin için kötü olabilir. Çünkü protein tripofan’ın beyine girmesini engellemekte. Ama yüksek proteinli bir öğünü karbonhidratlar ile dengelerseniz, vücudunuzun karbonhidrat alımı nedeniyle üreteceği insülin tripofan’ın beyine gitmesini kolaylaştıracaktır. Demek istediğimiz örneğin yulaf ezmesi, muz ve badem gerçekten uyku getirici bir atıştırmadır. Bunun gibi tam tahıllı mısır gevreği ile badem sütünü karışıtırıp tüketebilirisiniz.

Badem sütü nasıl yapılır?

Sosyal ol! Paylaş :

    Leave a Reply