Skip to content

Parse.com Kapanıyor!

2011’de mobil uygulamalar için backend desteği sağlamak üzere kurulan Parse daha sonra Facebook tarafından 2013 yılında 85 Milyon Dolar’a satın alınmıştı. Android, iOS, Js gibi bir çok alanda hem server hem veritabanı sağlamakla birlikte push notification yollamak gibi işleri de bizler için kolaylaştırıyordu. Benim de bitirme projem ve bunun gibi bir çok Android uygulaması için kullanmakta olduğum hizmet, kullanıcılarına yolladığı mail ile hizmeti 2017 Ocak ayından sonra tamamen kapatacaklarını duyurdu.

We have a difficult announcement to make. Beginning today we’re winding down the Parse service, and Parse will be fully retired after a year-long period ending on January 28, 2017. We’re proud that we’ve been able to help so many of you build great mobile apps, but we need to focus our resources elsewhere.

We understand that this won’t be an easy transition, and we’re working hard to make this process as easy as possible. We are committed to maintaining the backend service during the sunset period, and are providing several tools to help migrate applications to other services.

First, we’re releasing a database migration tool that lets you migrate data from your Parse app to any MongoDB database. During this migration, the Parse API will continue to operate as usual based on your new database, so this can happen without downtime. Second, we’re releasing the open source Parse Server, which lets you run most of the Parse API from your own Node.js server. Once you have your data in your own database, Parse Server lets you keep your application running without major changes in the client-side code. For more details, check out our migration guide here.

We know that many of you have come to rely on Parse, and we are striving to make this transition as straightforward as possible. We enjoyed working with each of you, and we have deep admiration for the things you’ve built. Thank you for using Parse.

Bununla birlikte Parse üzerine kurulmuş uygulamarı kolayca aktarabilmemiz için bir tool sunacaklarını açıklamışlar yazıda. Bu sayede var olan uygulamarımızı bir şekilde uğraşıp MongoDB’ye çevirecekmişiz. Ayrıca bunun yanında bir de açık kaynak kodlu Parse Server yazılımını geliştiricilere sunacaklarını duyurmuşlar. Yani illa Parse kullanacağım diyenler varsa alıp kendi serverlarını kurabilirler.

Facebook’da Parse için kurulmuş gruplarda da bayağı yankılanan haberin ardından bir grup geliştirici buna engel olmak için INDIEGOGO kampanyası başlattı. Kimsenin düzgün destek vereceğini sanmıyorum aslında. Sonuçta yıllardır milyonlarca dolar para harcandıktan sonra bir hizmeti kafalarına göre kapatmıyorlardır adamlar. Ki öyle olsa bile ben neden Facebook’a bağış yapayım yani…

UPDATE

Yorumlarda da görebilirsiniz ama yine de buraya belirteyim dedim. “Özsırma” adlı kullanıcının belirttiği backlendless diye başka bir hizmet var. Sitelerinde parse’dan geçiş için ayrı dökümantasyon oluşturmuşlar bile. Buradan ulaşabilirsiniz. Güzel bir şeye benziyor.

 

5 thoughts on “Parse.com Kapanıyor!”

 1. Alican Özsırma

  Bende bir ios geliştiricisi olarak parse kullanıyordum. Parse sunduğu güzellikler o kadar fazlaydı ki şimdi sizce hangi mobil baas geçmek daha doğru bir yol olur sizce ?

  1. Bende bi alternatif arıyorum. Parse ile geliştirdiğim bütün projeleri taşımam lazım teker teker. Firebase diye bir hizmet daha var benziyor parse’a aslında. Şu anda http://digitalocean.com/ ‘dan kiraladığım bi küçük vm ile kendi backend’imi yazmayı düşünüyorum açıkcası ne yapacağım konusunda ben de kararsızım. Şurada bir kaç alternatif belirtilmiş ama:http://www.developereconomics.com/backend-as-a-service-shootout-the-best-alternatives-to-parse/

   1. Alican Özsırma

    Bu yazıda belirtilmemiş ama backendless diye bir servis var ve şuan üzerinde çalışıyorum iyi gözüküyor bakmanızı tavsiye edebilirim. Eğer sizinde bir tavsiyeniz varsa söylerseniz sevinirim.

   2. Merhaba parse ile oluşturduğum uygulama var tam olarak 28 ocağa kadar uygulama dursa sorun olurmu ocaktan önce birşeyler ayarlamak istiyorum şimdi zamanım olmadığı için durması gerekiyor.

Leave a Reply

%d bloggers like this: