Skip to content

Magnet Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl ilişkilendirilir?

Son yapılan açıklamalara göre Dünya’nın en büyük torrent paylaşım sitesi The piratebay .torrent uzantılı dosyaları indirmeye sunmayı bırakmaya karar verdi. Magnet nedir diye soracak olursanız; Magnet .torrent dosyası elimizde olmasa bile torrent’i indirmemize yardımcı olacak bir linktir aslında. Torrent Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımda torrent dosyaları kullanarak indirmeyi anlatmıştım. Şimdilik torrent dosyaları kaldırılmamış olduğu için oradaki anlatım geçerlidir. Torrent dosyaları kaldırıldığında ise indirmeyi Magnet ile yapmamız gerekecek bende size bu başlıkta magnet kullanımını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle önceki konuda anlattığım kurulum işlemleri ve DNS ayarlarını aynı şekilde yapıyoruz. Sıra indirmeye geldiğinde öncelikle indireceğimiz dosyayı buluyoruz:

Bu sefer “Get Torrent File” ‘ a değil de “Get This Torrent” yazısına tıklıyoruz. Eğer tarayıcınız .magnet dosyalarını torrent programınız ile ilişkilendirmişse çok güzel bir şekilde torrent programınız açacaktır. Torrent dosyasını indirmiş gibi indirme pencereniz açılacaktır. Burada Torrent dosyasına nazaran daha az bilgi görebilirsiniz. Genellikle de dosyaları seçemezsiniz siz onaylayıp indirmeye başlattığınızda en geç bir kaç dakika içerisinde torrent programınız indirmelerin yapıldığı dizine indirdiğiniz dosyanın bir klasörünü oluşturacaktır. O zaman indirmek istemediklerinizi seçebilirsiniz.

Ama eğer ilişkilendirme yapılmamışsa Firefox’da böyle bir pencere açılır karşınıza(Diğer tarayıcılarda da muhtemelen bu tarz uyarılar çıkacaktır.):

Şimdi Firefox’u Magnetle ilişkilendirmek nasıl yapılır bende bilmiyorum açıkcası. İnternete de baktım kimse bilmiyor 😀 Ben size Magnet kullanmanın daha farklı bir yolunu anlatayım.

Eh. Madem magnet açamıyoruz bizde magnetin yerini kullanılırız. İlk resimde kırmızı kare içine alınmış “Get this torrent” yazısına sağ tıklıyoruz. Açılan seçeneklerden “Bağlantı Konumunu Kopyala” ya basıyoruz. Ardından kendi torrent programımıza gidiyoruz. Ben Pardus kullandığımdan Ktorrent uygulaması var burada ama zaten aşağı yukarı bütün torrent programlarının arayüzleri aynı. Torrent programımızın ana penceresinden “Adres Aç” diyoruz.

“Adres aç” dediğimizde açılan pencere böyle küçük bir pencere olur ve link’i girmemizi ister. Genelde torrent programları link’i otomatik olarak yapıştırır sizin yerinize.

“Tamam” diyoruz. Küçük bir hata bildirimi alabilirsiniz sorun değil biraz beklediğinizde torrentin içi açılmış olacaktır. Buna benzer bir pencere açılır karşınıza:

Tabiiki böyle sansürlü gözükmeyecek sizinki ben indirdiğim şeyin adını gizlemek için sansürledim. Buradan indirmek istediğiniz dosyaları seçip “Tamam” dediğinizde sorunsuzca indirmeye başlayabilirsiniz. Hadisene. İndirsene! Bak hala duruyor orda. 😀

19 thoughts on “Magnet Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl ilişkilendirilir?”

  1. Pingback: Torrent nedir ? Nasıl kullanılır ? [Resimli Anlatım] « Çağdaş Alagöz

  2. uTorrent programında URL’den magnet eklediğim zaman torrent dosyasının içindeki dosyalar görünmüyor. 3.1.2 sürümünü kullanıyorum. İndirmek istemediğim dosyaları nasıl seçebilirim?

    1. Yahu dostum, şimdi biz torrent ile bir şey indirmek için .torrent uzantılı dosyalar kullanmaktayız ya. Heh işte onu sitesine koyanın sitesini banlıyor ne yazıkki yasalar. Buna alternatif olarak Magnet linki diye bir şey var. Bu sadece bir linkten ibaret dosya değil. Torrent’i torrent programınıza(utorrent gibi…) eklemenize yarıyor. Sitelerde daha fazla hosting’e gerek duymamış oluyor. Paylaşımı da daha kolay yani mail ile link atsanız bile iş tamam. Öbür türlü .torrent uzantılı dosyayı indireceksin de maile ekleyeceksinde falanda filan uzun iş. Ama sen eğer .torrent ile indirebiliyorsan öyle indir indirmede farkları yok yani. http://thepiratebay.ee ‘den bahsediyorsan şu anda bende de yok buton kaybolmuş sanırım site ile alakalı. Düzelene kadar isohunt kullanabilirsin. Kolay gelsin 😀

  3. anlatığınız gibi yaptım ama indirme bir türlü başlamıyor sorun ne olabilir sizce yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekürler

  4. Pingback: Torrent nedir ? Nasıl kullanılır ? [Resimli Anlatım] - ÇAĞDAŞ ALAGÖZÇAĞDAŞ ALAGÖZ

  5. Yıl olmuş 2015 ben hala torrent indiremiyorum 😀 bu kadar iyi anlatılmasına rağmen gerçi çok değişmiş programda ama yinede yapamıyorum. Ama Emeğine sağlık 🙂

  6. hocam neden lınux tabanlı bir işletim sistemi kullanıyorsunuz? biz windows kullanıcılarına önerirmisiniz ? windows ile farklari neler

  7. Merhaba ben dediğiniz şekilde onaylayarak indirmeyi başlattım. Dediğiniz gibi ismi de çıktı ama eşlere bağlanılıyor şeklinde kaldı ve ilerlemiyor. Ne yapmalıyım ?

Leave a Reply

%d bloggers like this: