Skip to content

Torrent nedir ? Nasıl kullanılır ? [Resimli Anlatım]

Giriş

Önceleri daha torrent diye bir şey ortalıkta yokken Rapidshare,Hotfile gibi web sitelerinden yada ftp adreslerinden upload/download yapardık.Gel gelelim torrent diye bir şey çıkmış bizde dedik neden yararlanmayalım ki? Ama genelde insanlara “torrentten indirsene” dediğimde ya torrentin ne olduğunu bilmediklerini ya da kullanımının çok zor olduğunu, anlayamadıklarını söylüyorlar.Bakın şimdi güzel insanlar burada zor bir şey yok şimdi anlatmaya başlayacağım takır takır download yapmaya başlayacaksınız hepiniz. 🙂

Öncelikle “Torrent nedir?” sorusunu cevaplamam gerektiğini düşünüyorum.Bunu kısaca tanımlamaya çalışırsak torrent bir indirme protokolüdür.Torrentin normal indirmeden farkı çok daha yüksek hızda indirmeye olanak sağlamasıdır.Ayrıca bence en iyi tarafı ise bilgisayarınızı kapatıp tekrar açtığınızda indirmeye kaldığınız yerden devam edebilmenizdir.Bu sayede büyük dosyaları indirebilirsiniz.Çünkü öbürtürli ya Rapidshare partlariyla boğuşacaksınız yada bilgisayarınızı gün boyu açık bırakacaksınız.Torrent’in nasıl çalıştığını merak edenler için buna başka bir yazıda değineceğim.Ama şimdilik sadece bir şeyler indirmek isteyen insanlar için kullanım anlatımı yapacağım.Kafanızın karışmaması için adım adım yazmaya karar verdim.

Not:Anlatımı Linux’den daha karmaşık olduğu için Windows kullanıcılarına yönelik olarak yapacağım.Zaten Linux kullanıcısı torrentin ne olduğunuda bilir nasıl kullanılacağınıda 🙂

1.Kurulum

Şimdi.Torrent kullanmak için öncelikle bildiğiniz gibi torrent programımız olması lazım.Bu programlardan en ünlüleri Bittorrent ve Bittorrent’in amca oğlu µTorrent’tir.Ben daha hafif olduğu için µTorrent’i tavsiye ediyorum.Zaten görünüm filan her şeyleri aynıdır bu programların kullanım açısından bir fark göremezsiniz pek.Peki o zaman ne yapıyoruz? µTorrent web sitesine girip indirmeye başlıyoruz.

http://www.utorrent.com buraya girdiniz karşınıza çıkan ekran büyük ihtimal Türkçe’dir değilse de zaten Download’ın indirmek olduğunu bilirsiniz.Solda indir yada download butonunu göreceksiniz butona basın ve setup dosyasını bilgisayarınıza indirin.İndirdikten sonra programı normal bir oyun yada başka bir program kuruyormuş gibi kurun.-Burayı biraz hızlı geçtim ama yinede eğer bu aşamada sorun yaşayanlar olursa e-mail adresi kısmınıda doldurarak yorum bıraksınlar ben onlara cevap veririm en kısa zamanda.-Programı sorunsuzca kurduğunuzu kabul ederek anlatıma devam ediyorum.

2.İndirmeye Başlayın

Kurulum tamamlandıktan sonra program otomatik olarak çalışacaktır çalışmazsa da bir zahmet başlattan çalıştırın 😀 Program açıldığında karşınıza böyle bir ekran çıkacaktır.Resimlerin büyük halini görmek için üzerine tıklayabilirsiniz.Bu ekranı gördükten sonra içiniz rahat bir şekile programı kenardan kapatabilirsiniz program kapanmayacaktır.Sistem tepsisinde logo hala görünür ve programda aktif durumda olacaktır.Şimdi sıra geldi indirmek istedğimiz şeyin torrent dosyasını bulmaya.Bu aşamada yine yararlanabileceğimiz bir sürü torrent sitesi bulunmakta ama ben en ünlüsünü ve bence en iyisini tavisye ederim.The Pirate Bay gerçekten iyidir.Siteye giriyoruz bakalım.(NOT:The Pirate Bay BTK tarafından engellenmiştir.Ama yine her zamanki DNS numaramızı çekerek girebiliriz. Yani DNS ayarlarınız yapılıysa girebilirsiniz. Siteye girmeyi başardığınızı var sayıyorum.)

DNS ayarlarını değiştirmek için:

Windows

Ubuntu

THE PIRATE BAY web sitesinin görünüşü aşağıdaki gibidir. (Url’de değişiklik yapıldı sanırım eğer link açılmazsa buradan ve buradan deneyin birde.Eğer yine açılmadıysa başka torrent arama motorları kullanarak devam edebilirsiniz.Örneğin: http://torrentz.eu/  veya http://kickass.to/ Hepsinde aşağı yukarı aynı şey geçerlidir. Size .torrent uzantılı bir dosya indirteceklerdir. ) Tanımlamak gerekirse bu tür sitelere torrent arama motoru diyebiliriz.

 Zaten site de size gösteriyor arama motoru olduğunu.(İndirmek istediğiniz şey ne kadar popülerse o kadar hızlı indirirsiniz.O yüzden dünya çapında talep görmeyen dosyaları torrent ile indirmeniz biraz zor olacaktır.O tür dosyalar için Rapidshare daha iyi olur.)Buraya indirmek istediğimiz şeyi yazıp “Aramayı Başlat” butonuna basıyoruz.Ben anlatımda indirmek için “How i met your mother” dizisinin 6 sezonunu seçtim.Bu yüzden arama satırına “How i met your mother” yazdım.Çıkan sonuçlar şöyle:

Şimdi burada sizinde gördüğünüz gibi bir sürü torrent dosyası çıktı karşıma. Bu noktada sizin istediğiniz dosyayı vaadeden bir sürü torrent ile karşılaşabilirsiniz. Seçim yaparken sizin için önemli olan kriter Eş sayısı ve Kaynak sayısı olmalıdır. Bunlar üstteki resimde gördüğünüz gibi tablonun sağ tarafında sıralanmıştır. Baktınız ki istediğiniz dosyaya dair bir çok başlık var dosyayı seçmeden önce sağdaki “KS” başlığına tıklayarak torrentlerin Eş sayısına göre çoktan aza sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bir daha tıklarsanız bu sefer azdan çok olana doğru sıralamış olursunuz. Bu nokta gerçekten önemlidir.Eş sayısı ne kadar fazla olursa o kadar hızlı inidirirsiniz dosyayı.-tabii internet hızınız ve indirme anındaki internet kullanımınızda indirme hızınıza etkiyen başka etmenlerdir. Yukarıda ki tabloda benim istediğim dosya sadece 2.sırada “How i met your mother season 6” olduğu için ona tıklıyorum.Ardından beni yönlendirdiği sayfa aşağıdaki gibi:

Bu sayfada genelde indireceğiniz dosyayla ilgili açıklama bir de resim bulunur.Altta kullanıcıların yaptığı yorumlara bakarak da indireceğiniz dosya hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu yorumlar dosyanın paylaşımda olup olmadığı,güvenli olup olmadığına dair bir kaç ipucu verir. İngilizceniz varsa onları es geçmemenizi öneririm.Bu sayfada sık yapılan hatalardan birisi üstteki kocaman yeşil “Download” butonunu görünce üstüne atlamanız.Aslında o bir reklam bağlantısıdır. Asıl tıklamanız gereken onun altında bulunan “GET TORRENT FILE” linkidir. (Yakında bu link kaldırılacak onun yerine Magnet kullanmak zorunda kalacağız eğer sizin açtığınız bölümde link varsa sorun yok “Get torrent file” diyip ilerleyin.Ama sadece magnet varsa bu yazımı okumalısınız.) Linke tıkladık.Karşınıza çıkan pencereden Çalıştır/Run butonuna basmak suretiyle küçük .torrent uzantılı dosyayı çalıştırmış oluyoruz.Tabii bilgisayarımızda yüklü olan(1. aşamada yüklediğimiz.) Torrent programı hemen olaya el atıyor.”Hop!Dur bakayım birisi torrent mi dedi?Ben varım burada , ben çalıştırırım bu uzantıyı. “Torrent dosyasını yüklü olan torrent programımız çalıştırıyor ve sonrasında indirmek istediğiniz dosyaları seçmenizi sağlayan bir pencere açılıyor. Aynen şöyle:

 Burada seçtiğimiz torrentin içindekileri görebilir ve istemediklerimizi indirmemesini söyleyebiliriz.Mesela bende How i met your mother” dizisinin 6. sezonunun ilk üç bölümü var ve bir daha indirmek istemiyorum.O yüzden yanlarındaki tik işaretlerini kaldırıyorum.Aynı zamanda burada dosyaların nereye kayıt edileceğinide seçme şansımız var.Kendimize göre ayarlarımızı yaptıktan sonra tamam butonuna bastığımızda pencere kapanır ve torrent eklenmiş olur.Zaten indirme başlamış bulunmaktadır.Bu ekranda değişik sekmelerden hız,eşler,dosyalar hakkında bilgi alabilirsiniz.Aynı zamanda dosyanın kaçta kaçının indiğini kaç GB inmiş kaç GB daha kalmış görebilirsiniz.Bilgisayarı bundan sonra kapattığınızda indirme durur tekrar açıp torrent’i çalıştırdığınızda kaldığı yerden devam eder.Pencerenin açık durması zorunlu değil pencereyi kapatsanızda sistem tepsisinde indirmenin devam ettiğini göreceksiniz.Programdan çıkmak içinse sistem tepsisindeki simgeye sağ tıklayıp “Çıkış” diyebilirsiniz.Kısacası artık öğrendiniz.İstediğiniz gibi indirin.

Hız sınırları

Torrent kullanıcılarının sıklıkla yakındıkları konulardan birisi ise torrent programı açıkken  internetin çok yavaşladığı ve rahat bir şekilde surf yapmayı engellediği.İşte bu sorun için torrent geliştiricileri yemediler içmediler size bir çözüm buldular.Hız sınırları.Nedir bu hız sınırları ve oraya nasıl giderim ? Hız sınırları siz internette takılırken torrentin indirmeye devam etmesi ama size de surf için biraz bant genişliği bırakması için yapacağınız ayarlardır.Nasıl girersiniz oraya hemen torrent programımızın ana penceresindeki üst menülerden seçenekler->Tercihler penceresini açıyorsunuz ve sol taraftaki “Band genişliği” sekmesine geçiyorsunuz.-Kim çevirisini yaptıysa süper yapmış yani Band neyse artık… :D-

Burada gördüğünüz gibi bütün hız sınırlarını belirleyebilirsiniz.Eğer fazla bant genişliği alıyorsa program  “Maximum download hızı” bölümüne bir sınır koyabilirsiniz.Programın da açıkladığı gibi orada 0 yazıyorsa sınırsız hız hakkı verilmiş demektir.Yani sömürmekte son nokta diye adlandırılabilir.Artık sizi rahat bırakacağı hızı deneyerek siz seçeceksiniz.İnternet bağlantınızın hızı ile orantılı olarak bir hız atayın.Sonra “tamam” diyin gitsin bitsin.

Of.İki saattir yazıyorum yahu sırtım ağrıdı umarım bir işe yarar.Hadi kolay gelsin.

NOT: Soru ve sorunlarınızı yorum olarak iletebilirsiniz.Yorum yazarken e-mail kısmını doldurmanız sizin için iyi olacaktır böylece ben yorumunuza cevap verdiğimde size otomatik e-mail gönderilir.Tabii alttaki kutucukları da işaretlemeniz gerekmektedir. Bekliyorum yorumlarınızı 🙂

Nasıl altyazı bulacağım diyenler için :
LINK

ÖNEMLİ NOT:Bu başlıkta sadece torrent programı kullanımı anlatılmış ve insanlara paylaşım programlarını kullanmayı öğretmek amaçlanmıştır.Torrent kullanarak indireceğiniz dosyalar aracılığı ile bilgisayarınıza verilmesi muhtemel zararlardan ve indirdiğiniz dosyaların telif hakları ile ilgili doğabilecek sorunlardan Çağdaş ALAGÖZ sorumlu tutulamaz.

196 thoughts on “Torrent nedir ? Nasıl kullanılır ? [Resimli Anlatım]”

 1. interneti neredeyse türkiyeye geldiğinden beri kullanırım ama torrenti hiç kullanmadım. şimdi megaupload fileserve filan yan yatmaya başlayınca bir deneyeyim dedim senin yazınla beraber kurdum ve şuan bir dosyada indiriyorum.

  dosyanın boyutu 1.64GB torrentin ortalama hızı 150kb/s 450kb/s arasında gidip geliyor. Fileserve premium+flashget ile normalde hızım 1750-2000kbs arasında olurdu ve bu dosyayı maksimum 30dk da indirirdim. torrent ile 3 saate yakın sürecek gibi duruyor.

  ama hiç yoktan iyidir. hem bedava hemde tek bir arama ile istediğim dosyalara ulaşabilmem çok güzel.

  seninde eline sağlık çok güzel anlatmışsın.

 2. yukarıdaki hız konusunu düzelteyim, şuan 1000kbs ile 1600kbs arasında gidip geliyor. sanırım dosyanın populer olmasının ve eş zamanlı indirenlerin sayısının fazla olmasınında etkisi var. yani hız konusu gayet tatmin edici.

 3. Pingback: Magnet Nasıl Kullanılır? Nasıl ilişkilendirilir? « Çağdaş Alagöz

 4. Torrent hakkında bu dakikaya kadar indirme platformu olması haricinde hiçbir şey bilmeyen ben,şuan sistemi tam anlamıyla çözmüş ve interneti bilgisayarıma indirmeye başlamış bulunmaktayım 😀 Ellerinize sağlık harika bir anlatım olmuş.Eğlenceli üslubunuz için ayrıca teşekkür ederim 😀

 5. Torrentten birşey indirirken ; program soruyordu nereye indireyim şeklinde ben de dosyayı seçip indirmesini bekliyordum fakat son birkaç gündür torrent linkine tıklayıp çalıştır dediğimde benden indirilecek yeri seçmemi istemeden direk kendisi kafasına göre indirmeye başlıyor, ben indirileceği yeri seçemiyorum kendisi otomatik olarak “Karşıdan Yüklenenler” klasörüne yüklüyor, ayarlarını falan kurcaladım fakat bir şeçenek vs de bulamadım. bunu nasıl düzeltebilirim ?

  1. Bunun için indireleceği yeri her seferinde seçmenize yarayan bir seçenek yok malesef. Mesela bakın ben Transmission diye bir torrent programı kullanıyorum burada var ayarlar. Resim Ama dediğim gibi bu ayar her zaman aynı yere kaydetmesini sağlar. Her seferinde sorması mümkün değil. Size ilk seferinde sorduğu şey .torrent uzantılı dosyanın yani torrent’inizin başlatıcı dosyasının kaydedileceği yerdir.
   Ben şu anda Ubuntu kullandığım için size uTorrent için ekran görüntüsü atamıyorum. Ama dediğim ayar bulunmakta orada. Hatırlıyorum çünkü. Utorrent’in ayarları biraz karışıktır o yüzden fark edememiş olmalısınız.

 6. ben torrenti indirdim utorrent ile açıp indirmeye başladım da hiç ilerlemiyor. indiriliyor %0.00 yazıyor başka bir şey yok

  1. indiriliyor yazıyor mu başlatmamış olabilir misiniz? Bir de eğer indirdiğiniz şey çok popüler değilse doğal olarak gönderen sayısıda az olacaktır. Bu yüzden indiremiyor olabilirsiniz. Bunu yukarıda belirtmiştim zaten ama az da olsa seed edilen bir şeyse büyük ihtimalle sizin bilgisayar indirmeye çalışırken gönderen kişi yokmuş. Onlarla bilgisayarlarınız aynı zamanda açık olması lazım ki onlar göndersin siz alın. Benim tavsiyem mesela 3-4 tane torrent’i birden başlatın böylece birisinde gönderici yoksa öteki iner enazından, bilgisayarınız da boşuna açık kalmamış olur 😀
   iyi günler 🙂

 7. port açmamız gerekmiyor mu? o nedenle indirme başlamıyor olabilir mi? çünkü aynı sorun bende de var, başka bir yerde hata da yapmış olabilirim çünkü henüz öğrenmeye çalışıyorum.

  1. Port açmak gibi bir ise kalkismaniza gerek yok. Sadece programi kurun ve torrenti ekleyin başlar.başka bir şey indirmeyi dediğinizde de mi aynı sorun çıkıyor?

 8. Murat Özgürtaş

  Çağdaş bey eline sağlık, çok yararlı bilgileri çok basit bir şekilde anlatmışsın, teşekkür ederim.

 9. İndirmek istediğim filmin altyazılı veya türkçe dublaj olanlarını nerden bulucam yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  1. Torrent de Türkçe ya da Türkçe dublajlı film bulmanız neredeyse imkansız. Onun yerine altyazı kullanmayı deneyin. Zaten indirdiğiniz filmler genel olarak İngilizce olur. Siz de işte örnek olarak http://www.turkcealtyazi.org/ gibi bir siteye indirdiğiniz filmin adını yazıp o film için altyazıyı indirip çalıştıracaksınız. Sanırım bununla iligli de bir anlatım yapacağım yakın zamanda.
   Not: altyazı çalıştırmak için eğer bilgisayarda izleyecekseniz VLC Player’ı kurmanızı öneririm. Windows Media Player alyazı açmıyor malesef :/

 10. (…)Torrent programı hemen olaya el atıyor.”Hop!Dur bakayım birisi torrent mi dedi?Ben varım burada , ben çalıştırırım bu uzantıyı.”Torrent dosyasını yüklü olan torrent programımız çalıştırıyor ve sonrasında indirmek istediğiniz dosyaları seçmenizi sağlayan bir pencere açılıyor.(…) Bana neden öyle bir şey demiyor 🙁 Her şey iyi hoş o noktadan sonra tıkanıyorum yahu 🙁

  1. öncelikle site buraya taşındı 🙂
   Eğer öyle bir şey demiyorsa büyük ihtimal kurulumda ilişkilendirmemişsinizdir. Boş verin siz de .torrent uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirin ve sağ tık birlikte aç diyerek torrent programınızı seçin. Sorun çözülecektir 🙂

   1. sanırım oldu ama altyazı eklemeyi şey yapamadığımdan indirdiğim dosyayı media playerdan izliyor, altyazıyı sürüklüyorum.
    Peki indirmede bir limitimiz yok değil mi hani? Gocunmadan indirebiliriz 😀 ?

    teşekkürler bu arada,çok yardımcı oldu.:)

    1. Indirmede tek limitinin internet paketinizdir. Internet paketinin kotali yani limitli ise limiti astiginizda ek ücret ödersiniz.tabii bu ttnet ile alakali onları arayıp internetinizin limitli mi limitsiz mi olduğunu öğrenebilirsiniz 🙂 kolay gelsin

   2. tüm dediklerini yaptım ama indiriliyor diyor hiç bi kıpırdama yok yüzde sıfır diyor hep yardımcı olursan sevinrm admin

   3. Güzel bi’ anlatım olmuş, ben de ilk defa buradan okuyarak indirmeye başladım. Game Of Thrones’un bi’ bölümünü indiriyorum şu an ama aklıma takılan şey altyazı problemi. Ekstradan altyazı da indirmemize gerek var mı?

   4. hocam mrb sizden rica olcak bu programda bir türlü beceremedim bisi var indircemiz birden fazla dosyayı misal

    house md blm 1
    house md blm 2

    diyelim ben sıral inmesini yani önc house md blm 1 in sonra sıralı bi sekilde 2345 gibi insmesini istiom nasıl yapcaz bunu

    1. Ayarlara gidin orada aynı anda aktif torrent sayısını 1 yapın. Tamam diyip ayalarları kapatın. Ardından iki torrent’i de başlatın. 1. dosya indiriliyor. İkinci dosya ise sırada diye gösterecektir. 1.dosyanın download’ı bittiğinde ikinceye geçer otomatik.

   5. Öncelikle yazınız çok ayrıntılı, güzel ve hoş olmuş. Tüm yazılanlarıda yaptım fakat bir türlü indiremiyorum 🙁 Üstte ki yorumların birinde de benzer birşey söylenilmiş. Birinin torrent göndermesi mi gerekiyor? Ben ayrıntılı olarak torrentin nasıl işlediğini bilmiyorum.Benim indirmek istediğim dosyada alltaki bilgi bölümünde “indirilen: 0 B, gönderilen: 0 B, İndirme hızı : 0.0 kB, Gönderme hızı: 0.0 kB” gibi şeyler yazıyor. Yani basbaya indirmiyor oysa torrenti başlattım ben. Neden indiremiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂 bu arada dosya büyüklüğüm 19 Gb. Oysa ki ben başlangıç olarak deneme amaçlı sadece tek bir bölüm indirmemin daha iyi olacağını düşünüp tüm tikleri kaldırıp tek bir dosyada tik bırakmıştım. ama indirmeye bastığımda hepsi birden inmeye başladı bir yanlışlık olduğunu düşünüp tekrar tekrar denedim ve hepsinde aynı şey oldu o.O Bunun nedeninide çok merak ediyorum yardımcı olursanız çok iyi olur 🙂

    1. Zaman zaman gönderen kişiler online ya da offline olabiliyor. Eğer daha önceden indirmeyi başarmış sonra iptal etmişseniz demekki sorun internetinizde değil. Yani yurtta falan kalıyorsanız bazen yurtlarda interneti yavaşlattığı için torrent yasak olabiliyor. Modemden engelledikleri için de indirme yapamıyor olabilirsiniz.
     Tikleri kaldırdım ama yine indirdi diyorsunuz. Nedense Tüm torrent programlarında öyle bir hastalık var ama genelde tik kalkmış olsa bile yanındaki .txt dosyalarını falan indirirler. Zaten o dosyalar o kadar küçük ki inmesi bir saniye bile sürmüyordur. Ama eğer büyük boyutlu dosyaları indirmeye devam ediyorsa sorun var demektir. O zaman büyük ihtimalle tercihleri yanlış yapmışsınızdır. Kaldırıp tekrar ekleyin. Zaten program türkçe o yüzden seçenekleri okumaktan çekinmeyin anlarsanız kendinize göre ayarlayın anlamazsanız değiştirmeyin.
     Torrent hız ayarlarına da bakmanızı tavsiye ederim. Seçeneklerden tercihlere girin bulursunuz zaten.

   6. Pingback: Magnet Nasıl Kullanılır? Nasıl ilişkilendirilir? | ÇAĞDAŞ ALAGÖZ

   7. çok teşekkürler kardeşim ellerine sağlık çok yardımcı oldun bana torrentle daha yeni tanıştım ::D

   8. Gerçekten çok teşekkürler.Detaylı anlatım çok iyi.Sonunda istediğim şeyi indirebildim.

    1. Hayır malesef böyle bir şey yok. İnternette yaptığınız her tıklama kotanızdan düşer. Sizin bilgisayarınızda yapılmadığı için sayım, müdehale etme şansınız da yok.

   9. çok kısa ve eğlenceli bir şekilde muhtemel bütün soruları cevaplarıyla yazmışsınız, harika olmuş emeğinize sağlık 🙂 bir saatten az sürede torrentin ne olduğunu nasıl kullanıldığını öğrenip bilgisayarıma yükledim, hatta indirmeye bile başladım 🙂 çok teşekkürler yalnız bi ufak sorum var notebooklarmız uykudayken indirme devam ediyor mu?çok çok teşekkürler 🙂 🙂

    1. Hayır malesef uyku modunda indirme devam etmez. Ekranı kitleyip bırakabilirsiniz. Denetim masasından pil ayarları kısmından otomatik uyku moduna geçmeyi iptal edebilirsiniz.
     Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim. İşinize yaramış olmasına sevindim. 🙂

   10. BENDE BUGÜN YENİ BİR OYUN SAYESİNDE TORRENT LE TANIŞTIM İNDİRİYORUM İNŞALLAH OLACAK ANLATIM İÇİN TŞK

   11. Gerçekten çok teşekkür ederim işime çok yaradı bir kaç gündür bunun için zamanımı harcıyordum bana çok yararlı oldu .Fakat büyük bir sorunum var.
    MMOMT2 oyununu belirttiğin siteden arattım fakat bir şey çıkmadı .Ama oyunun kendi sitesi , torrent linkini veriyor.bu linkten indirdiğimde gerçekten torrent ile indirme başladı.
    fakat oyunu torrent ile indirmem ile normal indirmem arasında hiçbir fark yok.Arkadaşım ise sanırım farklı bir yerden aynı oyunu gözlerimin önünde benden 8 kat hızlı indirdi indirme hızım 100 kb/s yi geçmiyor .acaba oyunu nasıl tekrar 800-900 kb/s ile indirebilirim cevap verirsen çok sevinirim. Teşekkürler.

    1. Yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle.
     Yavaşlık sizin internet bağlantınızdan kaynaklanıyor olabilir. Ama başka torrent dosyaları indirirken hızınız artıyorsa yani 100kbps nin üstüne çıkıyorsa sorun ya yavaş olan torrentin seeder sayısından az olmasındandır. Başka bir yerde oyunun daha çok seeder i olan bir torrenti vardır belki. Ama varsa bile orjinal torrenti indirmenizi tavsiye ederim. Yavaş olsa bile daha güvenli olacaktır.

   12. eline sağlık çok güzel anlatmışsın gayet güzel anladım ve indirdim de fakat hangi playeri kullanmam gerekiyor yardımcı olursan sevinirim tekrardan eline sağlık teşekkürler :))

     1. Eşler ya hiç eş olmadığı için gözükmüyordur ya da yanlış sekmeye basıyorsunuzdur. Peers kısmından eşleri görebilmeniz lazım. Eş yoksa zaten dosyayı download edemezsiniz.

    1. merhaba admin. senin yazdigin gibi her hangi dosyayi secdim ve indirmek icin (get torrent file) linki gelmedi. nasil indiriyim?

    2. oğuzhan keskin

     çağdaş hocam peki oyunları nasıl yapıcaz ben yüzüklerin efendisini indirip kurmak istiyorum crack dosyasını nasıl çıkartıcam bi bilgi verirsen çok memnun olurum bu arada torrenti senın sayende anladım güzel ve anlaşılır bi yazı olmuş eyvallah sagolasın

     1. Önemli değil. Ama şimdi çok spesifik bir soru sormuşsunuz. İndirdiniz de kuramıyor musunuz yoksa indiremediniz mi? İçinde muhtemelen kurulumun nasıl yapılacağına dair bir text dosyası vardır.

    3. gardaşım indireceğimiz yerde get this torrent yerine ANONYMOUS DOWNLOAD yazıyo la buneya bir işimizde doğru gitmezmi kafayı yiyecem .

    4. baba eş sayısı yüksek olunca hızıda yüksek oluyoya la işde 😀 neyse eyvallah gardaşım saolasn bak değerli zamanından burdaki bebelerede zaman ayırdğın için teşekkürler.. 🙂 hadi işin ras kardo..

    5. süper bir anlatım olmuş bilmiyordum nasıl kullanılacağını açtığım ilk sitede senin anlatımınla olay bitmiştir….

    6. Ben biliyordum bunları ama daha fazla anlama şansım oldu , birde port acmayi ogrensem tamamdır. Çok teşekkürler

    7. Merhaba öncelikle ayrıntılı anlatımınız için teşekkürler. Başarılı bir şekilde birkaç dizi ve film indirdim yalnız piratebay de bazı dizilerin bazı bölümlerini bulamıyorum. Piratebay gibi birkaç site daha önerebilir misiniz?

    8. Benim gibi teknoloji özürlü birine bile inanılmaz yardımcı oldu. Teşekkürler ellerine sağlık 🙂

    9. Oncelikle anlatımın cok iyi .
     İndirmeyi yaptım bitti.Tıklayınca cd ‘ye yaz diyo onu nasıl yapabilirm simdiden cok sagol 🙂

    10. çağdaş bey ben torrentı ındirdim fakat torrentz.eu ya bir türlü giremiyorum error veriyor. indirdiğin torrent da da bittorrent bundle diye bişey var o çalışıyor. çözemedim bir türlü yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

    11. yağmur ağlıç

     ben girdim thepiratebaye ama get this torrent diye bişey yazmıyor downloadın altında

    12. Indirdikten sonra direk açılması mı gerekiyor? Ben indirdikten sonra google vb. ve geri kalan herşey utorrent dosyasi oldu hicbirsey acamadim bilgisayarimi geriye sarmam gerekti. Ben mi hatali bisey yapmisim.

     1. Dediğinize göre neredeyse tüm uzantıları açmak için uTorrent’i default ayarlamışsınız. Kurarken seçenekleri daha iyi okuyun ve kendi sitesinden indirin.

    13. öncelikle merhaba.bende şimdi okudum yazınızı cok begendım.bana cok yardımı oldu onceden ındırme sıtelerınden 10 saat 20 saatte ınecek dosyalar torrenten 2-3 satte ınıyor.anlatımınız ve kaynak gosterımlerınız hem guvenılır hemde cok yararlı oldu.teşekkürler yardımınız icin.

    14. şimdi 2.73gb lık bır dosyayı 2 saate indiriyorum.önceden başka bır siteden aynı dosyayı 9 saatte ındırmemı beklıyordu bende bı denıyım o aradada pc den takılrım dedım ama yemedi:D sıkıldım ısyan ettım:D sonra yazını okudum .mutluyum.tekrar teşekkürler.

    15. Merhaba çağdaş bey;
     Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

     Benim sorunum torrent indiriyorum Utorrentin içerisine attığımda nereye kaydedeceğim yer değil DOSYALARI GÖNDER diye bir kutu çıkıyor. (Altında da torrentleri kullanarak arkadaşlarınıza ve ailenize dosyalar gönderin diye bir açıklama var.)
     Seçenek olarak bağlantıyı alın ve iptal diye bir buton var. Bağlantıyı alın diyorum torrent oluşturuluyor yazısı çıkıyor ve sonrasında torrent dosyası oluşturuldu bağlantıyı paylaşın diye bir kutu çıkıyor.
     Paylaşım linki veriyor ve iki secenek var kopyala ve bitti diye. Bitti yi seçiyorum boyutu 589kb olan bir dosyayı Durum çubuğunda gönderiliyor olarak yazıyor İndirme gibi bir işlem gelmiyor. Araştırmadığım yer kalmadı videoları da izledim ama bende farklı oluyor. Yardımlarınızı bekliyorum…

     Bu arada windows 8.1 kullanıyorum…

     Teşekkürler
     İyi Çalışmalar…

     1. Sanırım sizin yaptığınız şey bir torrent dosyası oluşturmak yani kendi paylaşım linkinizi oluşturuyorsunuz ve başkalarıyla paylaşmak için size bir link veriyor. indirdiğiniz .torrent uzantılı dosyayı sağ tıklayıp utorrent ile açarsanız böyle bir şey oluşacağını sanmıyorum. Uzantının .torrent olduğundan emin olun.

    16. merhaba u torrent ile i mac me film indirdim fakat açamıyorum. SAMPLE mavi klasör içinde dosyası beyaz sayfa olarak gözüküyor film formatında değil sanırım. ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

    17. Yaklaşık 10 yıldır internet kullanıcısıyım ama ilk defa bir anlatımın altına yorum yapmaktayım. ADAMIN DİBİSİN 🙂

    18. -Abicim peki virüs kontrolü falan bunlar hakkında torrent güvenilirmidir?
     -Test edebilirmiyiz böyle bi şansımız varmıdır?

    19. sayende sıfır hatayla cozdum daha ne dıyımkı sana anla teknoloji özürlüyü bu konuda prof yaptınya saoldan öte

    20. ” GET TORRENT FILE ” diye bir yazı çıkmıyor.sadece download yazısı çıkıyor.neyapabilirim?

    21. bu yukarıda anlatılanların hiçbirinde virüs yoktur değil mi.çünkü oyun indirirken bulaşan virüslerden rahatsızım ve torrent kullanacağım

    22. Çağdaş abi öncelikle anlatımın çok hoşuma gitti. Sana soracağım soru şu;
     http://thepiratebay.ee/ buraya geldim Dig İt diye bir oyun var onu indircem ama çıkan download yazısına bastığımda
     Enter password istiyor ayrıca yanında 5 dolar istiyor bu sorunu nasıl çözebilirim

    23. sene olmuş 2015 ama hala benim gibi tekno-cahiller var! şahane bir yazı, epey faydası dokundu. emeğinize sağlık ve çok teşekkürler! ^^

    24. bende internet yok ama internet cafeden torrent programını ve istediğim torrent dosyasını indirdim ve USB belleğe yükledim internet olmayan bilgisayarda açarmı programı

    25. Hocam harika bir yazı olmuş.İnan limewire, bearshare gibi vakti zamanın programlarını çok etkin kullanırdım.Gerçi zorluktan mıdır bilinmez ama yıllardır netten pek bir şey indirmiyor idim.Ama şimdi bu yazınızı okuduktan sonra hemen deneyeceğim.Teşekkürler emeğine sağlık

    26. abicim ben oyunu indirdim bir saattir gönderiliyor yazıyor bu nedir açıklarmısın birde kaç dk sürer muhtemelen

    27. 2-3 yıl önce torrent’i hiç kullanmıyordum ama arşivciliği seviyordum. Bir gün canım MrBean’i arşivlemek istedi. Her yerden Torrentsiz indirme linki arıyordum -tabi korsana karşı olduğumdan bu tarz korsan işlerini pek bilmiyordum ama nedense MrBean için denedim- kafayı iyice taktım o sırada hayata bakış açım değişti artık Türkiye’de sorunlu olan hizmetleri korsan indirmekte bir sorun görmemeye başladım, iTunes’u PC’de beğenmediğimden ve başka online film satın alabilecek adam gibi bir yer olmadığından bu yolu seçtim neyse fazla ayrıntı oldu. Sonra uğraşamam artık dedim ve BitTorrent indirdim. MrBean’in Torrentini ararken bir anda fark ettim, artık istediğim tüm filmler elimin altındaydı. Şu an ise Torrent’e başlama amacım olan MrBean hariç bir sürü filmim var 😀 Nereden nereye, eski bakış açım çok ironik bir şekilde yok oldu.

    28. hocam, bu brogramda ; benim indirdiğim torrent dosyasını benden kimse almasın, yani beni kaynak olarak görememesi iiçin hangi özelliği kapatmalıyım?

     1. Öyle bir şey yapmanız etik olmayacaktır. Upload hızınızı sınırlayabilirsiniz ama zaten çoğu kullanıcı hali hazırda bu tarz “sadece indiren” yani paylaşmayan bağlantıları engelleme özelliğine sahip. Yani siz göndermezseniz onlar da size göndermez. Sonuçta Torrent, ne kadar paylaşımcı olursa o kadar hızlı ve verimli çalışır.

    29. Yani kotalı kullanıcısı isek, hem indirirken kotamız gidecek, hem de birileri indirdiğinde de kotamı eriyecek değil mi? Eğer oyle ise kotalı kullanıcıların uzak durması gerekir sanırım 🙂

     1. Hayır. Kota sadece download sınırı koyuyor. Upload için bir sınır söz konusu değil. En azından benim internet sağlayıcımda böyle durum. Diğerlerinde de farklı olacağını sanmıyorum ama sormak gerek.

    30. Bittorent kullanıyorum, indirdiğim dosya inmiş ve bitmiş ama şu an o yeşil kısım üstünde “gönderiliyor” yazıyor. yıl olmuş 2015 ben hala bittorent kullanamıyorum ama ne yapmam nasıl yapmam lazım cidden kafam karıştı ya.

    31. Selam, artık çogu zaman bir .exe dosyası inmeye başladı torrent sitelerinden, ben de bunlara güvenmeyip çalıştırmıyorum. Bunlar nedir bilginiz var mı? Bunları çalıştırırsak indirmek istediğimiz dosyalara ulaşabilirmiyiz?

     1. Herhangi bir yazılımın deneme sürümü yada mystartsearch gibi saçma sapan uygulamalardan olabilir. Yada başka bir şekilde bilgisayarınıza zarar verebilir. .exe dosyası değil .torrent dosyası indirmeniz lazım. Size .exe indirmeye çalışan sitelere güvenmeyin çünkü alakası yok ikisinin. Yanlışlıkla gerçek download buttonu yerine reklama tıklıyorsanız başka tabi…

    32. Yıllardır merak ediyordum. Çok güzel anlatmışsınız.Sizin sayenizde öğrendim. Elinize kolunuza sağlık. Teşekkürler.

    33. bukadar samimi ve açıklayıcı olduğunuz için teşekkürler sonunda anladım şu torrenti elinize sağlık çok makbule geçti.. 🙂

    34. Merhaba,tesekkürler yaziniz icin. Galiba Emule gibi birsey bu. Kim kime veriyor kimden aliyor belli degil 🙂 Tam aradigim…Sagol varol.

    35. ya ben torrent i indiriyorum indirdikten sonra çalıştır butonuna tıklıyorum ama bana ‘eski bir sürüm zaten çalışıyor tekrar deneyin’ diyor şimdi bunun bir çözümü var mı birkaç kere silip yükledim ama bir türlü beceremedim lütfen yardım!?

     1. Sanırım torrent zaten bilgisayarınızda kurulu ve otomatik başlıyor bilgisayar açıldığında. Önce tüm torrent yazılımlarını kaldırın sonra en güncelini kurun.

     1. Hayır. Torrent ücretli değildir. Kullandığınız yazılım belki ücretli olabilir ama bu anlatımda gösterdiğim utorrent ücretsizdir, ki ücretsiz olması daha iyi. Çünkü ne kadar çok kullanıcı o kadar hızlı download gibi bir gerçek var ortada. Az kullancı olması kimseye fayda sağlamaz.

    36. Çağdaş kardeşim açıklamaların için teşekkürler.Benim sorunum şu.Mesela 4 saatte indirdiğim 10 Gb.lık dosya göndermede ne kadar kalırsa adil olur?

    37. Yıllardır beni korkutuyordu Torrent, sayenizde adım adım okuyarak kurdum ve ilk dosyamı indirmiş bulunmaktayım 🙂 Çok teşekkürler…

    38. Çağdaş Bey, öncelikle değerli katkılarınız için teşekkür ediyorum. Sayenizde ben de Torrent kullanmaya maşlayacağım 🙂

    39. Hep anlamaya çalışmıştım. Yazınız sayesinde anladım şu torrenti. Çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık..

    40. Ben torrentle indirdiğim filmleri açamıyorum yani mevcut hiçbir playerla açılmadı. (Ki bunlar windows media player, clearfi, itunes) neden açılmıyo acaba?

    41. hocam kolay gelsin öncelikle. torrentle ilgili bir sorum olacak. diyelim torrentle bir film indirdim torrentin filmi sağlıklı indirip indirmediğini nasıl anlayabilirim yani filmi baştan sona dek izledim fakat bir kaç yerde bozulma oluyor torrentin filmi bu şekilde hatalı indirmesi mümkün müdür

     1. Olabilir, diğer indirme yöntemlerinde de olduğu gibi hatalı inmesi muhtemeldir. VLC gibi playerlar hatalı kısımları atlamanızı sağlar ya da otomatik atlar ama windows media player direk açamadım der kapanır. Kontrol etmek için SHA256 checksum denilen bir kod verildiyse indirmeyi yaptiginiz linkte o kodu indirdiginiz dosyanin SHA256 kodu ile karsilastirabilirsiniz. Internette bir dosyanin SHA256 koduna nasil bakilacagi ile ilgili yazilar mevcut.

     2. Normalde yararlandığım şeylerin altına teşekkür yorumu felan yazmam ama o kadar net, anlaşılır ve eğlenceli bir üslupla yazmışsınız ki yazıyı okuduktan sonra bunu yazmaya kendimi borçlu hissettim 🙂 Sayenizde, zor bir şey zannettiğim ve adından başka hiçbir şeyi bilmediğim şu indirme protokolünün ne menet olup nasıl kullanıldığı öğrendim. Teşekkürler Çağdaş ağabey!

     3. Dostum torrenti çok duydum ama nedense ön yargılarımın ötesine takii senin yazını okuyana kadar geçmemiştim bana torrent hep zor karmaşık gelirdi pc mde yıllardır yüklü olmasına rağmen hiç kullanmadım bugün senin yazınla torrenti öğrenmiş bulunmaktayım çok teşekkürler emeğine yüreğine sağlık tek bir sorum olucak şuan gta5 iniyor olduda elektrikler kesildi yada pc kapandı herhangi bi sebebten dolayı indirim iptal mi olucak yoksa kaldığı yerden devam edicek mi yada devam etmesi için torrentte bi ayar yapmam mı gerekiyor teşekkürler 🙂

     4. Çok teşekkür ediyorum Çağdaş anlatım mükemmel normalde kıt olduğum bu tarz konuları rahatlıkla kavramamı sağladın. bu yorumu da teşekkür amaçlı yazmak zorunda hissettim 😀 valla Allah razı olsun kardeş :))

     5. sen nasıl bir kralsın yaa Allah razı olsun sırf bu program için kendimden soğmuştum nasıl anlamıyorum die, tekrar kendimle barıştırdın beni başıralırınızın devamını dilerim

     6. Çok teşekkür ederim normal bir şekilde indirirken bana 19 saat gibi bir süre vermişti torrent indirmeye başladım 30 dakika gibi bir süre verdi artık sizin sayenizde istediğim dosyaları daha hızlı indirmeye başladım tekrar tekrar teşekkürler

Leave a Reply

%d bloggers like this: